28 kwietnia 2015 07:44 | Aktualności

Na ratunek kasztanowcom…

22 kwietnia w Polsce organizowane są obchody Dnia Ziemi. Nasz kraj uczestniczy w ten sposób w światowej akcji, której celem jest promowanie postaw ekologicznych wśród ludzi.

Od wielu lat nasza szkoła aktywnie włącza się do tej akcji, promując tym samym postawy proekologiczne wśród uczniów oraz całej społeczności lokalnej.

Z okazji Dnia Ziemi uczniowie klas I-III, oddziałów przedszkolnych i przedszkolaki z grupy „Misie” obejrzeli przedstawienie ekologiczne. Inscenizację zakończyło wspólne odśpiewanie piosenki pt. „ Ziemia- wyspa zielona”. Kolejnym punktem uroczystości było rozwiązywanie zagadek przyrodniczych. Wiele radości sprawiło uczniom przygotowanie plakatów na temat: „ Nasze ulubione warzywa i owoce”. Podczas imprezy wszyscy uczestnicy degustowali sałatki warzywno-owocowe przygotowane przez rodziców.

Uczniowie klas 4-6 obchody tego dnia rozpoczęli od apelu. Na początku  pani Joanna Stasiak przypomniała idee Dnia Ziemi.  Prowadząca powitała również gości, którzy zaszczycili nas swoją obecnością. Następnie na scenie wystąpili uczniowie z klasy 5 b i 6a, którzy wcielając się w rolę pająka, osy, nietoperza, wiewiórki i leśnych ptaków ruszyli na pomoc kasztanowcom, które znajdowały się w Liliowym Borze. Poprzez  ciekawą fabułę organizatorom udało się przekazać  istotne fakty dotyczące wpływu szrotówka na te piękne drzewa. Uzupełnieniem scenariusza były piosenki, które  na pewno zostaną na długo w pamięci uczestników.

Następnie podsumowano konkursy  o tematyce przyrodniczej. Nagrody wręczyli opiekunowie Samorządu Uczniowskiego oraz panie J. Mazuro- zajmująca się w gminie Węgorzyno ochroną środowiska oraz p. Monika Olechnowicz- Krakowska- specjalista ds. Edukacji i promocji w Celowym Związku Gmin R-XXI.

Po przedstawieniu uczniowie starszych klas w barwnym pochodzie promowali wśród mieszkańców zachowania proekologiczne. Wręczali im ulotki zachęcające do zaangażowania się w ochronę kasztanowców.

Po powrocie do szkoły na naszych ekologów czekał zdrowy poczęstunek w postaci różnorodnych sałatek przygotowanych przez rodziców. Można było również wziąć przepis na wybraną sałatkę.

Mamy nadzieję, że podjęte przez nas działania zaowocują większą troską młodych ludzi o kasztanowce oraz zachęcą ich do zdrowego odżywiania.