23 kwietnia 2017 19:46 | Aktualności

„Bo ziemia to wyspa zielona, wśród innych dalekich planet

To dom jest dla ludzi i zwierząt, więc musi być bardzo zadbany!”

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Węgorzynie czekają na piękną, wiosenną pogodę. Co prawda, ta nie rozpieszcza, ale fakt ten nie przeszkadza całej społeczności szkolnej w świetnej zabawie!  Piątek, 21 kwietnia był w szkole dniem nietypowym. Wszyscy świętowali Dzień Ziemi.

Każdego roku Dzień Ziemi obchodzony jest 22 kwietnia na całym świecie, a pierwsze obchody miały miejsce w 1970 roku w Stanach Zjednoczonych. Do Polski święto zawitało w roku 1990. Celem obchodów jest promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności za Ziemię.

W Szkole Podstawowej w Węgorzynie uroczyste świętowanie odbyło się pod hasłem: „Podaj dalej! Drugie życie odpadów!”  Każdy człowiek powinien przyczynić się do korzystnego kształtowania środowiska, dlatego uczniowie tego dnia namawiali  wszystkich do segregowania śmieci.

Około godziny 8:30 uczniowie z klas 4-6 wraz z nauczycielami i zaproszonymi gośćmi zebrali się w sali gimnastycznej by obejrzeć inscenizację pt.: „W harmonii z przyrodą”. Była to naprawdę niecodzienna lekcja, która uświadomiła wszystkim, jak ważne jest segregowanie odpadów. Następnie panie z SU ogłosiły wyniki konkursów organizowanych w szkole, związanych tematycznie z obchodami Dnia Ziemi. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że głównym fundatorem nagród był Celowy Związek Gmin R-XXI, którego przedstawiciele – pan Ryszard Bulowski oraz pani Monika Olechnowicz-Krakowska wręczyli piękne nagrody zwycięzcom. Pani Burmistrz ufundowała nawóz ekologiczny do pielęgnacji roślin przed budynkiem szkoły.

W szkolnym konkursie wiedzy ekologicznej III miejsce zdobył Mateusz Krzyżanowski z klasy 6b, II miejsce należało do Hanny Sideł z tej samej klasy, a zwyciężył Nikodem Pawłowski z klasy 5a. Odbył się też konkurs fotograficzny pt.: „Cudze chwalicie, a swego nie znacie”. Tu w kategorii klas 4-6 zwycięzcą okazał się Michał Borysiewicz z klasy 6b, II miejsce zajął Dominik Staroń z klasy 6a, a III miejsce należało do Wiktorii Lewandowskiej z klasy 5a.  W  konkursie plastycznym natomiast były dwa pierwsze miejsca! Autorami pięknych pracy byli Wiktoria Lewandowska z klasy 5a oraz Mateusz Stacewicz z klasy 5b. III miejsce zajął Marcel Szklarski z klasy 4a.

W szkole w Węgorzynie odbył się również międzyklasowy konkurs zbiórki zużytych baterii. Łącznie udało się zebrać aż 374,2 kg tego niebezpiecznego odpadu! Bez wątpienia zwyciężyła klasa 5b, która zebrała ponad 159 kg baterii.

Serdeczne gratulacje dla wszystkich uczestników, którzy wykazali się wielkim zaangażowaniem i pracowitością!

Po części artystycznej odbył się przemarsz po Węgorzynie. Uczniowie z transparentami i plakatami zachęcali mieszkańców do dbania o naszą planetę. Po powrocie odbyła się degustacja sałatek przygotowanych przez rodziców i dzieci. Od godziny 10:30 uczniowie klas  walczyli o zwycięstwo w rozgrywkach w piłkę koszykową.

Obchody Dnia Ziemi na długo pozostaną w pamięci całej społeczności szkolnej. Zarówno mały i duży człowiek powinien wiedzieć, jakie działania należy przedsięwziąć, by chronić naszą planetę.